Recept na šťastie? Žiť Hygge alebo žiť mäkúčko!

 
 
 

LULL LOUNGEWEAR

 
 
 
Home > Blog > Recept na šťastie? Žiť Hygge alebo žiť mäkúčko!
 

Recept na šťastie? Žiť Hygge alebo žiť mäkúčko!

Čoraz viac sa do povedomia ľudí dostáva pojem Hygge. Hoci je v súčasnosti veľmi populárny, nie všetci poznáme, čo sa pod týmto pojmom skrýva. Aj my v Lull sme sa s týmto slovom stretli cca rok dozadu, no hneď sme to pochopili. Veď my sme hygge a ani sme o tom nevedeli :). Vo svojej podstate nie je dôležité ako to budeme nazývať, ale dôležité je hygge zažívať.


 

Aby sme dostatočne obsiahli význam slova Hygge, pozrime sa na jeho vznik. Súčasné slovo Hygge je dánskeho pôvodu a v preklade znamená „cítiť sa dobre“. Existujú však domnienky, že originál slova pochádza z angl. slova hug, čo znamená „objatie“. Ak pôjdeme ešte hlbšie zistíme, že slovo hug pochádza z obdobia okolo roku 1560 a bolo prevzaté zo slova hugge, ktoré taktiež znamená „objať“. Slovo hugge je spájané s výrazom zo starej nórčiny – hygga – a to predstavuje „pohodlie“. Toto slovo zase pochádzalo zo slova hugr, ktoré v preklade znamená „nálada“. A ak sa Ti teraz zatúlali myšlienky a pospájali si význam slov objatie, pohodlienálada, už nie si od významu slova Hygge ďaleko.

Hygge v podstate označuje pohodu a spokojnosť najmä vo chvíľkach oddychu. Zahŕňa maličkosti, ktoré spôsobujú, že sa cítiš dobre a si v pohode. Ideálnehygge zažívame, keď už nič nemusíme robiť a my si len tak ležíme v objatí príjemnej deky, či teplých mäkučkých ponožiek a čítame si knižku. Ale hygge v širšom poňatí môžeš zažiť aj pri bežných činnostiach ako šoférovanie, či umývanie riadu alebo pozorovanie svojich detí ako sa hrajú. Ide o vedome sivychutnávanie okamihu, jeho jedinečnosti a pocitu spokojnosti s celou situáciou.

 


 

V súčasnosti je filozofia Hygge veľmi populárna a môžme povedať, že sa už stala novodobým životným štýlom. Veľmi nás to v Lull teší, lebo my sme páni mäkučkáni, ktorí milujú život, a milujú si ho vychutnávať so všetkým, čo prináša. Nájsť niečo jedinečné, krásne v každom okamihu, vytvoriť príjemnú atmosféru aj v zdanlivo obyčajných činnostiach či momentoch. Veď život je z veľkej časti hlavne o tých bežných obyčajných veciach. Tak, užívajme si tieto bežné chvíľky a majme radosť z týchto maličkostí tak ako to vedia malé deti! A to predsa všetci chceme – žiť šťastne, vyrovnane a spokojne. Ide len o naše rozhodnutie čomu venujeme svoju pozornosť. A hoci ide o filozofiu, ktorej pôvod sa pripisuje severským krajinám, sme si istí, že aj naše prababičky zažívali hygge – žili jednoducho, ale spokojne. Nesťažovali sa a ani sa zbytočne nestresovali. Vedeli, že nemajú ľahký život, a o to viac sa vedeli tešiť z každodenných drobností. A v tomto vlastne aj tkvie to čaro – v uvedomení si, že mi netreba veľa, že mi môže byť dobre, že mi je dobre a keď budem chcieť, doprajem si chvíľku a opäť mi bude (vedome) dobre. 

 

Princípy hygge:

 • Atmosféra - stlmenie svetiel, zapálenie sviečok, krbu
 • Prítomnosť - vypnutie mobilného telefónu
 • Potešenie - káva, čokoláda, sušienky, torty,
 • Rovnosť - vychádzaj si so všetkými v ústrety
 • Vďačnosť – ďakuj za všetko
 • Súlad - nesúťažíme, už teraz ťa máme radi, netreba sa predvádzať úspechmi
 • Pohodlie – neponáhľaj sa, zastav sa, uvoľni sa
 • Prímerie - žiadne drámy nie sú potrebné
 • Pospolitosť - vytváraj vzťahy a príbehy
 • Útočisko – nájdi ten „svoj“ prístav bezpečia
 • Pocit – dopraj si pocit pohodlia aj vďaka kvalitným a mäkučkým materiálom, či už od Lull, alebo inej značky.

Ak ťa filozofia hygge oslovila, odporúčame prečítať si viac o Hygge v knihe od Marie Tourell Soderberg

Hygge - dánske šťastie ukryté v maličkostiach každodenného života.

Ponúka praktické návody ale aj chutné recepty ako vytvoriť atmosféru hygge u seba doma.

 

Trend hygge sa tak postupne preniesol do rôznych oblastí života ako jedlo, interiér design a decor a v menšom merítku aj do oblasti módy.  Našu značku tento trend ešte viac posilnil v plnení svojej vízie mäkučkých vecí. Lebo takisto chceme, aby ste sa cítili čo najpríjemnejšie v pohodlí svojho domova aj vďaka našim mäkučkým vecičkám. Lull a hygge jednoducho idú k sebe a keďže sa cítime byť hygge, chceli sme vám bližšie vysvetliť tento trend. Tak snáď sme vás inšpirovali a budete zažívať celý nový rok 2019 plný každodenného šťastia z maličkostí a veľkej pohodičky v našich mäkých vecičkách!

Hyge - kniha

Pridané: 2.Január 2019          Autor: Tatiana Leporis