LULL LOUNGEWEAR

 
 
 
Home > O Lull > Naše materiály
 

Naše materiály

V Lull sa snažíme vyrábať mäkučké slovenské oblečenie, ktoré spĺňa štandardy najvyššej kvality. Tento proces začína výberom a testovaním materiálov, ktoré poctivo vyberáme na každý jeden produkt. Okrem toho, že naše materiály vyberáme z najnovších kolekcií svetových výrobcov látok, dbáme aj na ich dopad na našu planétu. Výber látok je pre nás zásadný, a preto okrem jeho designu a funkčnosti, riešime aj jeho dopad na životné prostredie.

lull produkty z makuckych materialov

 

Vlákna z regenerovanej celulózy, viskózové vlákna, Tencel, Lyocell a Modal 

Vlákno Lyocell je umelo vyrábaným vláknom z prírodnej vstupnej suroviny - celulózy. Na výrobu týchto vlákien sa používa drevo z dubu, buku či eukalyptu. Práve z eukalyptu vyrába svoje lyocelové vlákna firma Lenzing pod názvom Tencel (Tencel je teda značkové lyocellové vlákno). Drevo eukalyptu firma Lenzingzískává z prirodzene rastúcich lesov, z fariem alebo z iných zdrojov, ktoré sú obhospodarované udržateľným spôsobom.

Eukalyptové stromy rastú rýchlo a nevyžadujú žiadne toxické pesticídy a len veľmi málo vody na prežitie. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo sú lyocelové vlákna udržateľné. Na ich výrobu sa použije mnohonásobne menej vody ako pri výrobe bavlny. Hoci sa aj na výrobu týchto vlákien používajú chemikálie, proces výroby je omnoho šetrnejší k životnému prostrediu. Vďaka inovatívnemu výrobnému procesu s uzavretým cyklom chemikálie, ktoré používa firma Lenzing, nekončia v prírode. To znamená, že viac ako 99% rozpúšťadiel použitých v rámci procesu sa recykluje a neustále znovu používa, vďaka čomu je výroba vlákien Lenzing ekologická.

Lull produkty vyrobene z tencelu

Organická bavlna

Klasická bavlna pokrýva 2,5% svetovej obrábanej pôdy a na jej výrobu sa využíva 10 – 16% svetových pesticídov (vrátane herbicídov a insekticídov), viac ako na ktorúkoľvek inú plodinu. Zároveň je to jedna z najsmädnejších rastlín v poľnohospodárstve. 

Organická bavlna je v porovnaní s tou klasickou šetrnejšia k našej planéte, je pestovaná v pôde, ktorá je hnojená prírodnými látkami bez chemických prípravkov. Aby sme mohli bavlnu nazývať organickou, musí teda spĺňať medzinárodné normy. Organická bavlna, na ktorej pestovanie neboli použité žiadne chemikálie, je už na dotyk jemnejšia, keďže jej štruktúra nebola porušená chemickými prípravkami. Naša pokožka teda lepšie dýcha a organická bavlna je teda vhodná aj pre  alergikov. 

 

organická bavlna koláž

Recyklovaný polyester

Polyester je chemicky vyrábaný materiál, ktorý si nesie veľa dobrých vlastností (oproti prírodným  materiálom), ale aj viacero zlých vlastností najmä k životnému prostrediu. Veľkým problémom pri výrobe polyesterových vlákien je najmä spotreba vody, ktorá potrebujeme pri výrobnom procese. Ďalšou  „zlou“ vlastnosťou je produkcia CO2 a množstvo vyprodukovaných emisií pri výrobe tohto  syntetického vlákna.  

Recyklovaný polyester je šetrnejšou verziou a vyrába sa recyklovaním PET fiaš, recyklovaním starého polyesterového oblečenia či rybárskych sietí vylovených z mora. Vlastnosti recyklovaného a nového polyesteru sa neodlišujú, avšak výroba recyklovaného polyesteru zanecháva o 32% menšiu uhlíkovú stopu a na recykláciu sa používa o 59% menej energie než u klasického - čistého  polyesteru. 

 

recyklovaný polyester koláž

Naše "džínsoviny"

Jedným z najudržateľnejších materiálov, ktoré používame sú naše džínsoviny a tkaniny s denimovým  vzhľadom. Tieto materiály pre nás vyrába španielska firma Textil Santanderina, ktorú nepochybne môžeme zaradiť medzi jedných z našich najekologickejších výrobcov materiálov. Okrem udržateľného výrobného procesu a minimalizácie vstupu chemických látok do výroby, Textil  Santanderina recykluje svoje vlákna, ekologicky ich farbí a na tieto procesy využíva merateľné menej energie a vody. Textil Santanderina je jedným z našich najtransparentnejších dodávateľov materiálu a fungujúcou firmou už od roku 1923. 

 

lyocell koláž

Certifikáty kvality

Certifikáty kvality sú akési kontrolné orgány, ktoré nám zabezpečujú, že výrobok, ktorý si kupujeme (v  našom prípade textil) bol vypestovaný, vyrobený a následne distribuovaný tou „správnou“ cestou. Takýchto certifikátov existuje mnoho, no každý certifikát sa zameriava na určitú požiadavku ako napríklad nepoužitie škodlivých látok, etická výroba a spracovanie alebo správna recyklácia. A keďže my v Lull dbáme na kvalitné materiály a eticky vyrobené materiály, často uprednostňujeme materiály, ktoré spĺňajú takéto certifikačné štandardy. Nižšie spomíname niekoľko certifikátov kvality, ktorými sú certifikované aj naše mäkučké materiály.  

 

Lull materialy detail

 

Global Recycle Standard  

Je medzinárodnou certifikáciou, ktorá definuje požiadavky na textilný materiál s obsahom recyklovaných vlákien a zároveň zodpovedné sociálne a environmentálne podmienky pre výrobu týchto materiálov. GRS certifikát usiluje o použitie menšieho množstva chemikálií a škodlivých  výrobných postupov k životnému prostrediu. 

GOTS  

Global Organic Textile Standard alebo skrátene GOTS predstavuje asi najkomplexnejšiu certifikáciu textilného trhu. Toto označenie zastrešuje nielen transparentnosť a zjednotenie  bio-textilnej produkcie materiálu, ale aj zásady správnej výroby, etickosť a distribúciu. V 
materiáloch certifikovaných GOTS nenájdete pesticídy ani iné škodlivé látky, výrobky certifikované skratkou GOTS teda podliehajú veľmi prísnej kontrole od výroby cez spracovanie až po samotné balenie výrobkov. 

OEKO - TEX 100 

Certifikácia OEKO TEX 100 sa čoraz častejšie objavuje aj v našom prostredí. Čo nám tento  certifikát zaručuje je, že pri výrobe materiálu neboli použité pesticídy, formaldehyd alebo iné konzervačné a chemické látky. Často sa tento certifikát objavoval na produktoch, ako napr. posteľnej bielizni, ale v súčasnosti sa certifikujú aj ostatné odevné výrobky a oblečenie. Tento certifikát sa však nevzťahuje na etickú a humánnu stránku výrobku či materiálu a nezaručuje etické  zaobchádzanie s pracovníkmi vyrábaných materiálov či produktov (Ako je to napríklad pri GOTS).  

Ekologické farbenie našich produktov - Pigment Dye 

Jednou z neposledných vecí, ktoré sa snažíme robiť ekologickejšie, je farbenie našich produktov. Nie vždy šijeme výrobky už z farbenej látky a niekedy ich posielame na farbenie až nasledovne po ušití. Keďže aj farbenie je záťaž na životné prostredie, snažíme sa voliť tú najekologickejšiu možnú  variantu a tou je farbenie pigmentom, takzvané Pigment Dye. Na farbenie pigmentom sa nepoužívajú agresívne chemikálie ako pri klasickom farbení iných textílií. Takýmto šetrnejším  technológiam, ktoré neubližujú životnému prostrediu, sa veľmi tešíme. Farbenie pigmentom vytvára  zároveň akýsi „obnosený“ vzhľad oblečenia. Žiadne dva kúsky zafarbené pigmentom nie sú rovnaké a od prvej chvíle pôsobia vintage dojmom. Nevýhodou pigmentového farbenia je stálofarebnosť a výrobok môže časom blednúť.  

Nájsť „tú“ ekologickejšiu cestu je niekedy náročný proces testovania a vývoja produktov. Často by bolo jednoduchšie (a lacnejšie) zostať pri menej udržateľnejšej variante materiálu. Keďže sa každou  jednou kolekciu chceme posúvať ďalej a veríme, že podľa nášho hesla „Getting better every  season“ budeme stále viac a viac udržateľnejšou značkou

 

lull farbene produkty pigment dye