LULL LOUNGEWEAR

 
 
 
Home > Blog > Ako sa starať o naše mäkučké kúsky?
 

Ako sa starať o naše mäkučké kúsky?

Ako sa starať o naše mäkučké kúsky?

Všetci sme už počuli vetu od našich starých rodičov, že ich oblečenie kedysi vydržalo omnoho dlhšie. Určite je na tom veľa pravdy, ale mali by sme myslieť aj na to, že naše babičky sa o svoje obľúbené kúsky starali trošku viac ako my dnes. 


Zvykli sme si nakupovať rýchlu módu vo výpredajoch za pár korún, ktorú po pár noseniach vyhodíme a ani neľutujeme utratené peniaze. Preto nás občas prekvapí, keď si kúpime drahší kúsok a on začne žmolkovať či púšťať chĺpky. Často sa stretávame s tým, že si myslíme, že sú to kvalitné materiály, ktoré spôsobujú žmolkovanie alebo nachytávanie rôznych špiniek. Nie je to však úplne pravda.

Lull Barbora AW2020

Napríklad taká vlna. Vlna je materiál, ktorý nie je celkom vhodný na pranie. V posledných desaťročiach však technológie výroby materiálov napredujú a vďaka prímesiam iných vlákien, sa dokážeme o vlnené vecičky pohodlnejšie starať. Vlna sa nežmolkuje, ale zaplsťuje, čo je síce podobné žmolkovaniu, ale nie tak celkom. Vlnené „žmolky“ odstránite omnoho ľahšie ako tie na syntetických materiáloch. Vlna má však aj sklony k púšťaniu chĺpkov. Napríklad taká Alpaka, ktorá sa získava zo srsti juhoamerických lám Alpaka, neprestane svoje chĺpky púšťať ani po niekoľkých rokoch (v Lull s takouto vlnou nepracujeme). Preto je dobré pod takéto materiály nenosiť napríklad čiernu farbu, na ktorej je vidieť každý chĺpok. My v Lull využívame materiály s prímesou vlny, avšak materiáliky vždy poctivo testujeme. Vlna je veľmi dobrý izolant, vďaka čomu nás skutočne počas celej doby nosenia príjemne hreje.

Je to živočíšne vlákno vyrábané zo srsti zvierat. Jeho stavebnou časticou nie je celulóza (ako u bavlny), ale bielkovina - keratín. Aj keď má niektoré vlastnosti podobné bavlneným materiálom, je potreba sa o ňu dôkladnejšie starať. Vlna neznesie pranie, vlákno vlny je od prírody mierne elastické, preto sa napríklad vlna toľko nekrčí ako bavlna. Keď však vlnu namočíme, vlnené vlákna oslabnú, a preto sa musí výrobok z vlny šetrne prať a žmýkať. Nešetrné pranie v práčke a sušenie by jej mohlo uškodiť. Tiež by sa vlna nemala sušiť zavesená, lebo by sa mohla vyťahať. Obzvlášť to platí pre materiály z úpletov, ktoré majú už tak sklony k naťahovaniu. 

Ak sa v Lull rozhodneme pracovať s vlneným materiálom alebo prímesou vlny, najčastejšie je to virgin wool - tzv. panenská vlna. Táto vlna je ručne strihaná z ovečiek - malých jahniat a jej najlepšími vlastnosťami sú jemnosť a ľahkosť. Napr. váš obľúbený kabátik Teddy má 24% prímes virgin wool. Mnoho z vás nám písalo, že kabátik je veľmi ľahučký a dobre sa vám nosí. Áno, je to aj vďaka virgin wool, ktorá je v porovnaní s klasickou vlnou z dospelej ovečky, skutočne ľahučká.

Lull kabat Teddy

Kabátik Teddy, ktorý je vďaka virgin wool veľmi ľahučký.

Ako sa však o výrobky z vlny vieme starať?

Vlna je živý materiál, ktorý dýcha a neustále pracuje. Často sa na vlnených zmesiach ako sú polyester+vlna alebo polyester+akryl+vlna vytvárajú žmolky. Tieto žmolky však ľahko odstránite. V súčasnosti existuje množstvo odžmolkovačov a odchlpovačov s jednoduchou manipuláciou. 

Okrem toho existujú rôzne hrebene na žmolky a šikovné Lullinky si dokážu žmolky odstrániť aj svojpomocne pomocou žiletky. (Pozor určite neholiť huňaté materiály! a so žiletkou treba zaobchádzať veľmi opatrne.)

Keď to povieme trošku technicky - vlna by mala znášať kontakt s kyselinami, ale neznesie kontakt so zásadami, väčšina prostriedkov na pranie sú zásadité, a preto by sa vlna mala prať a ošetrovať v špeciálnych prípravkoch. Jedná sa o prostriedky, ktoré majú neutrálne pH. 

Existuje veľké množstvo pracích prípravkov, ktoré sú určené priamo na vlnené materiály. Takéto výrobky obsahujú lanolín.  

Čo to je lanolín a prečo je potrebný pri údržbe vlny?

Lanolín je ovčí tuk, ktorý sa pri spracovaní ovčieho rúna vymýva spoločne s nečistotami. Nie však úplne, určité množstvo lanolínu sa v rúne zanecháva, aby mala vlna stále svoje dobré vlastnosti. Preto je dôležité prať výrobky z vlny v prípravkoch s lanolínom. (Lanolín sa používa napr. aj v kozmetike alebo v medicíne, prípadne sú z neho aj rôzne mastičky od krémov na topánky až po rôzne antibakteriálne vecičky.) 

Pripájame pár tipov, kde sa dajú zohnať. 

Ešte dôležitá vec pri žehlení vlny. Keď vlna horí, zapácha po rohovine alebo baranine. Pokiaľ chceme vlnu žehliť, môžeme, ale len na nízkych teplotách. Napríklad taká bavlna pri 150 ℃ začne hnednúť, tak vlna už pri 130 ℃ horí a rozkladá sa. Niekedy ani voľným okom nespozorujeme, že sme vlnu spálili, ale až časom začne materiál slabnúť a rozpadávať sa.

Chlpatenie na materiáloch

To, že sme mäkučká značka oblečenia - nielen na doma je známe každej Lullinke. Pre tie najmäkšie materiály chodíme až do Paríža, kde sa stretávame s mnohými svetovými výrobcami látok. Na naše kardigany, tepláky či mikiny používame najmä teplákovinu. Teplákovina je materiál, ktorý si tiež vyžaduje určitú starostlivosť. My v Lull používame dva druhy teplákoviny - počesanú a nepočesanú. Nepočesaná teplákovina má z vnútornej, rubovej strany slučky. Takúto teplákovinu používame častejšie na letné kolekcie (napr. nohavice Bombay Blue alebo Bombay Pink.) Tieto slučky sa dajú špeciálnou povrchovou úpravou rozčesať. 

Lull nepočesaná bavlna

Tepláky Bombay Blue a Bombay Pink, či mikina Ripektoré sú z nepočesanej teplákoviny.

Rozčesaním rubnej strany teplákoviny nám vznikne teplákovina počesaná, ktorá je pocitovo príjemnejšia, teplejšia, objemnejšia a hrejivejšia. Avšak pri rozčesávaní teplákoviny sa uvoľňujú z vnútornej strany malé vlákna, ktoré zanechávajú chĺpky. Je to tým, že počesané chĺpky vytvoria tzv. izolačnú vrstvu. Izolačná vrstva, teda vyčesané vlákna (z ktorých sa mohli počas počesávania niektoré úplne uvolniť) začnú oterom a šúchaním z rubnej strany vytvárať žmolky, (teda sa odstraňujú z materiálu poškodené vlákna). Obzvlášť viditeľné je to pokiaľ pod mikinou z počesanej teplákoviny máte niečo čierne, napríklad legínky. Chlpatenie po niekoľkých praniach prestane a štruktúra vnútornej strany sa zafixuje. 

Keďže chceme, aby naša pokožka dýchala, pracujeme so 100% prírodnými materiálmi alebo zmesovanými prírodnými materiálmi. Takéto materiály tiež dýchajú, odvádzajú pot, majú termoregulačné vlastnosti a teda spolupracujú s našim telom. Sú to „živé“ materiály, ktoré si zaslúžia rovnako ako naša pokožka, určitú starostlivosť. Preto je potrebné sa o oblečenie neustále starať. 

Z počesanej teplákoviny vytvárame teplejšie veci, ktoré skôr nájdete v našich zimných kolekciách napríklad šaty Caramel Cake alebo kardigan Almond:

saty Caramel Cake a kardigan Almond

Organická a eco bavlna si tiež vyžaduje špeciálnu starostlivosť

 V poslednej zimnej kolekcii máme okrem vlnených materiálov, množstvo výrobkov z ekologicky vyrábanej bavlny. 

Produkty, ktoré sú vytvorené z ECOTEC® SMART COTTON bavlny, si vyžadujú o trošku špeciálnejšiu starostlivosť ako obyčajné výrobky z klasickej bavlny. Je možné, že materiál pri praní v práčke stratí pár vlákien, ale určite nestratí na kvalite. Keďže je to prírodný materiál, ktorý prepúšťa pot, má termoregulačné vlastnosti, dýcha a žije spoločne s našou pokožkou, je vhodné sa oň šetrnejšie starať. Materiálik však prežije aj v práčke na 30 stupňov, je však potrebné znížiť otáčky, prať s podobnou farbou a nepreplňovať pri takýchto materiáloch práčku.

Setíky vytvorené z ECOTEC® SMART COTTON bavlny.

Lull sety

Materiály, ktoré sú ekologicky vyrábané lepšie znášajú, ak sa perú v rukách, vo vlažnej vode a bez prípravkov, ktoré majú v sebe bieliace zložky (bielidlo). Určite pri jemných materiáloch nevyužívajte sušičku, pri výrobe organických a eco materiáloch sa nepoužívajú chemikálie, ktorými sú vlákna napustené alebo obalené. Preto nie je vhodné vystavovať ecofriendly materiály horúcemu vzduchu - vlákna by sa totiž mohli spáliť. Ak je potrebné materiálik žehliť, skúste radšej iba na nízkej teplote. 

Veríme, že sme vám aspoň trošku priblížili a možno aj poradili, ako sa starať o vecičky, aby nám vydržali dlhšie mäkučké a pohodlné.

Ak máte postrehy alebo nejaké odporúčania k tejto téme, napíšte nám na design@lull.sk a my si ich radi prečítame.

Lull - Getting better every season logo