Pomaly ďalej zájdeš alebo prečo zabudnúť na Fast fashion

 
 
 

LULL LOUNGEWEAR

 
 
 
Home > Blog > Pomaly ďalej zájdeš alebo prečo zabudnúť na Fast fashion
 

Pomaly ďalej zájdeš alebo prečo zabudnúť na Fast fashion

Pomaly ďalej zájdeš alebo prečo zabudnúť na Fast fashion

V dnešnej dobe zažívame pretlak informácií, ktoré sa na nás valia z každej strany. Podobne to funguje aj v módnom priemysle, kde existuje toľko možností až si niekedy nevieme vybrať. Zo všetkých strán na nás „vyskakujú“ reklamy a zľavy, ktorým sa niekedy ťažko odoláva.

 


 

fast fashion

Zdroj: theconsciouscollectivemag.com

Všetci sme už tomu niekedy podľahli, ale veríme, že viacerí z nás si postupne začínajú uvedomovať, že tieto „rýchloveci” v konečnom dôsledku za to nestoja. Nestoja ani za tých pár vyhodených eur, keď si k tomu pripočítame naše sklamanie, rozčarovanie po chvíľke nosenia alebo zlý pocit, keď už tú vec nosiť nechceme. Prepadli sme chvíľkovému pocitu, že za tú cenu sa to oplatí, no potom bojujeme s kopou vecí v skrini, s ktorými už nevieme čo ďalej. A takto sa veci vyhadzujú alebo v lepšom prípade putujú ďalej.

Pokušenie v podobe Fast fashion

Bohužiaľ, takto je nastavený systém, v ktorom sme neustále v pokušení kupovať veci - nové, lepšie, trendovejšie. Dokedy to je ale týmto tempom únosné? Textilný priemysel je druhým najviac znečisťujúcim priemyslom našej planéty. Je to začarovaný kruh, nekončiaci kolobeh. Rýchlo navrhnúť, lacno vyrobiť a rýchlo prísť zase s niečím novým, aby sme opäť mohli zarobiť. Fast fashion.

Tieto veci sú často vyrábané v zlých podmienkach, kde dochádza k potláčaniu ľudských práv a znečisťovaniu prírody. Vo väčšine prípadov ich nezaujíma pôvod surovín, z ktorých sú látky vytvorené. Či pestovateľ použil kilá pesticídov, len aby niečo dopestoval, či chemické farby, ktoré boli použité na farbenie, boli vypustené do miestnych riek alebo vôd, prípadne v akých podmienkach pracujú šičky. Trpí príroda, novodobí otroci, ktorí šijú pre západný svet, a v konečnom dôsledku aj my nosením nezdravého oblečenia a stále viac znečisťujúcou sa planétou.

Nechceme tvrdiť, že naša výroba nenesie žiadnu ekologickú stopu. Určite áno. Ale nie je nám to jedno a neustále sa snažíme prinášať ekologickejšie alternatívy materiálov, spolupracujeme s certifikovanými výrobcami z EÚ, vytvorený odpad separujeme a šijeme vo vlastnej dielni v Šaštíne na Slovensku. Uvedomujeme si, že keď nebudeme zodpovední ani my, a myslieť na to, čo tu zanecháme ďalším generáciám, zbytočne sa budeme vyhovárať na tých druhých.

ukážky znečisťovania v módnom priemysle

Zdroj: apparelresources.com / hawthornintl.com

Začnime od seba

Treba začať od seba a každý jeden z nás dokáže prispieť k tomu, aby sme si všetci uvedomili, že menej je niekedy naozaj viac. Že hromadením a nakupovaním lacných vecí na pár použití pomáhame a podporujeme Fast fashion. Pokiaľ si my neuvedomíme, že už stačí, budú tu stále. Oni však nie sú tí hlavní zodpovední. Dopyt po nových - lacných - rýchlych veciach určujeme my - kupujúci. Prestaňme sa už vyhovárať. Mali sme čas sa nabažiť a je čas byť tými múdrejšími a vyberať si správne.

Na trhu našťastie existujú značky, ktoré si túto „masovku” uvedomujú a záleží im na tom, kto vyrába ich oblečenie, z akých látok a za akých podmienok. O Slow fashion sa zatiaľ hovorí málo, ale teší nás, že fungujú rôzne iniciatívy ako Who made my clothes, ktoré ukazujú, kto sa ukrýva za vašim novým tričkom z organickej bavlny alebo, kto ušil vaše obľúbené nohavice.

Nehanbíme sa ukázať, kto, kde a za akých podmienok sa šijú naše Lull vecičky. Našej vlastnej dielni v Šaštíne kraľujú, alebo skôr „kráľovnujú” šikovné ruky miestnych krajčírok, šičiek, či strihačiek. Tričká, kardigany, tepláky, šaty a všetko ostatné, čo u nás v e-shope nájdete, šijú podľa našich vlastných návrhov, na čele ktorých stojí naša dizajnérka Zuzka so svojím tímom dizajnérov.

who made your clothes kampaň

Zdroje: interný archív Lull Loungewear / blog.globalmamas.org

Kým však navrhnú nejaký kúsok, najskôr navštívia veľtrh s látkami v Paríži. Mäkučkosť a kvalitu látky si musia vyskúšať na vlastnej koži. Až potom príde na rad výroba prvých prototypov. Tu sa však náš výrobný proces nekončí. Skôr ako zaradíme kúsky do nášho e-shopu, sami ich nosíme - testujeme. Nosíme ich tak, ako by ste ich nosili vy. Perieme ich tak, ako ich budete prať aj vy. Zisťujeme, ktoré látky sa pred prvým praním žmolkujú, ktoré sa po prvej návšteve práčky zrazia a podobne.

To všetko robíme preto, aby sme predchádzali nepríjemným prekvapeniam z nekvalitných výrobkov. Vážime si úprimnosť, a preto vám vždy o našich zisteniach radšej pri popise produktu dopredu povieme. Niekedy látka na začiatku púšťa chlp, ale po pár praniach prestáva, pričom je stále mäkučká a dlho vydrží ako nová. Za nás je táto vlastnosť látky v poriadku, ale radšej na to dopredu upozorníme.

Samozrejme, stane sa, že niektoré nedostatky neodhalíme ani pri testovaní, ale nemáme problém priznať si našu chybu či nejako vám daný nedostatok kompenzovať. Sme radi, že naše zákazníčky nám vždy dajú úprimnú spätnú väzbu a my takto máme možnosť kúsky doladiť aj „za behu”. Máme úprimný marketing, ktorý je nám blízky a o takýchto situáciách komunikujeme na rovinu.

Premiere Vision Paríž

Premiere Vision, Paríž / Zdroj: in.fashionnetwork.com

Lull nie je jednorázová záležitosť

Nechceme, aby Lull vecičky boli iba pár mesačná záležitosť. Chceme, aby s vami kúsky prežívali všetky vaše dôležité životné míľniky. Chceme, aby boli nadčasové a aby sa vo vašom šatníku udržali čo najdlhšie. Kvalitu si dlhodobo udržiavame výberom tých NAJ európskych látok, ale aj samotným šitím. Každý výrobok po ušití prejde dôsledným okom našich kontrolórok, ktoré skontrolujú každý šev či uzašitie, aby sa nezačalo niekde párať. Až po takejto kontrole sa výrobok skladá a balí do obalu, aby mohol putovať za svojou novou majiteľkou. To všetko sa odrazí aj vo výslednej cene našich produktov.

Ten pocit, že váš šatník doplníme o vecičky, ktoré vydržia a ktoré vám budú robiť radosť, pre nás znamená veľmi veľa. Snažíme sa udržiavať náš nastavený level kvality, ale zároveň chceme, aby boli naše veci cenovo prijateľné pre čo najviac z vás. Aj z toho dôvodu, si nemôžeme dovoliť veľké zľavy a výpredaje v takom rozsahu ako veľké Fast fashion reťazce. A nie je to ani v našom záujme. Naša móda nie je lacná ani fast, a preto sú naše ceny odrazom reality a nie nafúknutej bubliny.

Budeme radi, keď pri najbližšom nákupe budete aspoň o niečo viac uvažovať o dôležitosti vašej voľby vo svete módy. Či už sa rozhodnete nakupovať menej, alebo podporovať Slow fashion značky, ktoré sa snažia robiť poctivú a kvalitnú módu, ktorá napriek tomu, že je pomalá, zostane s vami oveľa dlhšie.

Pridané: 16.Mája 2020